Echipa de fotbal Glasgow Rangers, jucată de Ianis Hagi, a debutat în noul sezon domestic din Scoția, învingându-l pe Aberdeen cu 1-0 în deplasare, sâmbătă seara. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ryan Kent în minutul 21. Ianis a început ca starter, dar a fost înlocuit în minutul 77, fiind înlocuit de Scott Arfield. Deși nu a strălucit, presa scoțiană a observat contribuția indirectă pe care românul a avut-o la singurul gol al meciului, Hagi lăsând o minge lui Morelos, care apoi l-a pus pe Kent în situație singur cu portarul advers. Steven Gerrard a vorbit cu @RangersTV după victoria de astăzi, în timp ce a vorbit despre nivelul de fitness al echipei și performanța impresionantă pic.twitter.com/1Q794rm1LQ— Rangers Football Club (@RangersFC) 1 august 2020 Aberdeen a terminat meciul cu un bărbat mai puțin Andrew Considine a fost a primit un cartonaș roșu în minutul 86 pentru comportament nesportiv. Bayers Leverkusen revin în Europa League în a opta zi. Tot sâmbătă, Dundee United și St. Johnstone s-au încheiat la egalitate (1-1), Hibernian a învins Kilmarnock 2-1, iar St. Mirren a învins Livingstone cu 1-0. Meciul Celtic Glasgow – Hamilton se va juca duminică seară, iar meciul Ross County – Motherwell se va juca luni. AGERPRES / (AS- editor: Adrian Drăguț, editor online: Alexandru Cojocaru) Sursa foto: (c) Rangers Football Club / twitter

Sursa: AGERPRES